Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

10.02. o godzinie 23.00  w TVP 1 będzie miał premierę film "Droga do Morza".

Film w reżyserii Michała Szymanowicza nie tylko opowiada w prosty i przystępny sposób zawiłą historię polskiego Pomorza, ale również jest bogaty w różne środki artystyczne jak fabularyzacje, muzykę oraz trudno dostępne zdjęcia archiwalne. 

 

10 lutego 1920 roku podczas symbolicznych zaślubin Polski z morzem generał Józef Haller wypowiadając słowa: „Zaślubiam Cię na wiek wieków dla Rzeczpospolitej” wrzucił pierścień w wody Zatoki Puckiej.

 

Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała w 1920 roku sto czterdzieści kilometrów wybrzeża. Na całej długości polskiego wybrzeża trudno było znaleźć miejsce, które gwarantowałoby realny – gospodarczo i militarnie – dostęp do morza. Na linii nabrzeża znajdowało się jedynie kilka przystani morskich. Ówczesna blokada polskiego handlu i żeglugi, jaką wprowadziło Wolne Miasto Gdańsk, było jasnym znakiem dla władz naszego kraju, że budowa niezależnego portu jest nie tylko potrzebą, ale i koniecznością.

 

Tak powstał Port Gdynia, a na jego bazie nowoczesne miasto portowe Gdynia. 

Gdynia miasto z morza i marzeń.. oraz portu! Gdynia rosła wraz z portem, z wioski rybackiej zamieszkałej przez niewiele ponad 100 mieszkańców przekształciła się w miasto zamieszkane przez blisko 130 tys. osób (1939).

Od samego początku port odgrywa istotną rolę w budowaniu teraźniejszości i przyszłości. Mówiąc o mieście nie sposób nie wspomnieć o środowisku ludzi związanych bezpośrednio z gospodarką morską.

 

 Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia filmu.